A vagyonstrukturálás és hagyatéki vagyontervezés (angolul: „wealth structuring and estate planning”) a személyes és a családi vagyon akár generációkon át történő megőrzéséhez és gyarapításához szükséges befektetési és jogi struktúra kiépítésének folyamata. A vagyontervezésre jellemzően a vagyonbarométer/kockázatelemzés elkészítését követően kerülhet sor, és eredményeként kialakul a család és az alapító számára legelőnyösebb struktúra és portfólió javaslat. A vagyontervezési tevékenység a fejlett piacgazdaságokban már több évszázados hagyománnyal bír, nálunk azonban a rendszerváltás során felhalmozott vagyon átörökítésének igénye hívta, hívja életre.
A vagyontervezés céljai a következőek lehetnek:
- A családi vagyon egységének megőrzése
Egy jól kialakított családi vagyonkezelési struktúrában a tulajdonosi jogokat egy vagyonkezelő szervezet gyakorolja. A vagyonkezelő szervezet a – jellemzően családi – kedvezményezettek javára kezeli a vagyonelemeket a vagyonrendelő (azaz általában az alapító) által meghatározott feltételek mellett ideális esetben generációkon átívelő működési és pénzügyi modellben. A vagyonkezelési struktúrában tartott vagyon hosszú távon egységes egész marad, folyamatos tőkeforrást és megélhetést biztosítva így a kedvezményezetteknek.
- Jogi vagyonvédelem
Egy vagyonkezelési struktúra jogilag nagyobb védelmet biztosít, mint a közvetlenül tulajdonosi kézben tartott vagyon. A vagyonkezelő által kezelt vagyon nem része a vagyonkezelő, vagyonrendelő, illetve a kedvezményezett(ek) hagyatékának, felszámolási vagyonának, és e személyek hitelezői/házastársa sem férnek hozzá megfelelő eljárás esetén.
- Rugalmas vagyonfelhasználás és adótervezés
A vagyonkezelési struktúrák közös jellemzője, hogy biztosítják a kezelt vagyon vagyonrendelő szándékai szerinti rugalmas felhasználását. A vagyontervezés kapcsán különös figyelmet fordítunk arra, hogy az ügyfelet az egyes adózási szakterületeken megalapozott adótanácsokkal lássuk el annak érdekében, hogy a törvényes keretek között a lehető legkisebb teherrel kelljen számolnia. A vagyonkezelési struktúrákat adózási szempontból főszabály szerint semlegesek, azonban bizonyos körülmények, megfelelő adótervezés és a jogintézmény rendeltetésszerű használata mellett a struktúra felállítása adóelőnyökkel is járhat.