Dr. Illés István, Partner
Hiába késztetnek kereskedésre a trading platformok, ne a „családi ezüstöt” tegyük fel a napi kereskedés során
A modern kereskedési felületek elmossák a határt befektető és spekuláns között azzal, hogy folyamatos kereskedésre ösztönöznek. Vagyonunk megőrzése és gyarapítása azonban tervezést, megfontolt befektetői magatartást és szakértelmet igényel, amiben kiváló partner lehet egy wealth management szakértő.
Az elmúlt évek informatikai fejlődése egészen szélesre tárta a tőkepiacokat. Napjainkban – különösen a COVID alatt és az azt követő időszakban – sorra bukkannak fel az újabb trading platformok/appok, és a tradicionális pénzügyi szolgáltatók is egyre újabb szolgáltatásokkal állnak elő. Mindez hihetetlen lehetőségeket teremt bárki számára, hogy „kivegye a részét” a világ tőkepiacainak forgalmából. Hogy ez persze társadalmi szinten jó vagy rossz (ld. pl. GameStop botrány), annak megítélése túlmutat-e blog keretein. Egy azonban biztos: vagyonunk kezelése szempontjából soha annyi és olyan jó minőségű eszköz nem állt még a rendelkezésünkre, mint manapság.
A bőség zavarában természetesen egyáltalán nem mindegy, hogy melyik lehetőséget választjuk, sőt, van egy sokkal égetőbb kérdés: hogy tudjuk tudatosan kiaknázni befektetőként (a kiemelés nem véletlen!) a „kánaán”-t? Nos, a válasz többrétű, mint gondolnánk.
Minden vagyonkezelés alfája és omegája a diverzifikáció.
Erről a témáról fogok még írni külön is, de addig is azok számára, akik esetleg nem mozognak otthonosan a befektetések világában, támpontul annyi, hogy a diverzifikáció alatt a befektetéseink összkockázatának csökkentését értjük úgy, hogy olyan eszközökből rakjuk össze a portfoliónkat, amelyek árfolyamai a lehető legkevésbé függenek egymástól. Innen pedig már könnyen belátható: ha több piacot, eszközt, kontinenst érünk el a telefonunkról, bárhol és bármikor, akkor sokkal könnyebben rakhatjuk azokat a bizonyos tojásokat különböző kosarakba (utalva ezzel az angol közmondásra: „Don’t put all your eggs in one basket.” – Avagy ne tedd minden tojásodat ugyanabba a kosárba.)
Applikációk és elektronikus szolgáltatások
A másik, hasonló horderejű változást a különböző applikációk és elektronikus szolgáltatások a befektetők kiszolgálásának módjában hozzák meg. Ez már elsősorban prémium és a privátbanki ügyfeleket érintik, legalábbis látszólag: a valóság azonban, hogy (végre) minden ügyfél közel valós időben férhet hozzá a portfoliójához, tekintheti meg annak kimutatásait és a róla készült elemzéseket. Ez eddig csak egy szűk kör kiváltsága volt. Maga a „privátbankár” kifejezés is visszautal arra a régi – már-már elfeledett, és Magyarországon talán sosemvolt időszakra – amikor a leggazdagabbaknak be se kellett menniük a bankba, a bankár látogatott el az ügyfél házába. Végső soron ugyanez történik meg most az elektronikus rendszereinkkel és az online számlanyitásokkal, csak éppen egy sokkal szakmaibb minőségben.
Az új rendszerek ugyanis képesek a wealth manager-ek álmát megvalósítani: valós idejű képet kaphatunk a portfoliónk erősségeiről, gyengeségeiről, a különböző kockázatoknak való kitettségéről és még sorolhatnám. Ha szeretnénk, letesztelhetjük, mennyire lett volna ütésálló a portfoliónk a múlt válságaiban, és képet kaphatunk arról is, mi valószínűsíthető a jövőben (ld. pl. béta-, Sharpe- stb. mutatók, ESG-scoring).
A magyar pénzügyi szektor azonban még messze áll attól, hogy érdemben fel tudja venni a versenyt. A (főleg treasury és privátbanki) ügyletek jellemzően még mindig telefonon köttetnek, a szolgáltatók pedig gyakran az egyszerűbb riportokkal és számításokkal sem boldogulnak (pl. hozamszámítás). Hamarosan induló vagyonkonszolidációs szolgáltatásunkkal éppen ezt az űrt igyekszünk betölteni: a wealth management szerves eleme ugyanis az átfogó vagyonkimutatás ügyfél elé tétele.
A pozitívumok mellett azonban egy árnyoldalra is fel kell hívni a figyelmet. És ez nem a technikából, hanem a kezelőjéből fakad. Azaz belőlünk. Az új rendszerek ugyanis kereskedésre ösztönöznek. „A piac izgalmas, verjük meg. Fogadjunk a részvények árfolyamára.” – ilyen és hasonló gondolataink támadhatnak. Vagyis spekulálunk. És ezzel nincs is semmi baj. Legalábbis, amíg tudjuk, hogy spekulálunk, és a spekuláció közelebb áll a szerencsejátékhoz, mint a befektetéshez. Ha tehát nem a „családi ezüstöt” tesszük fel a napi kereskedés során, helyesen járunk el. A trader appok és a lehetőségek tárháza azonban mintha éppen a spekuláns és befektető közötti határvonalat igyekezne elmosni.
Befektetőként a vagyonunk megőrzése és gyarapítása a feladatunk, ami pedig nemcsak tervezést és körültekintést igényel, de gyakran egyre sokrétűbb szakértelmet is. Fontos, hogy a kánaánban ne az impulzív ötletek és a „nyájszellem” vezesse a kezünket, hanem a szakértelem.
Teljeskörű Wealth Management szolgáltatásaink a vagyontervezés és -kezelés teljes spektrumát átfogják, és a befektetési lehetőségek széles skáláján nyújtunk segítséget, a tanácsadástól a szakértői véleményezésen át a konkrét vagyonkezeléséig és hosszú távú vagyonvédelemig.
Válasszon megfelelő partnert az értékteremtéshez, hívjon minket bizalommal!